החזר מס על תרומה

החזר מס על תרומה לארגונים, מלכ”רים ועמותות

במידה ותרמת כספים לארגון ציבורי המוכר על ידי רשויות המס בישראל, עשוי הדבר לאפשר לך ליהנות מזיכוי מס בשיעור של עד 35% – הטבת מס זו מתאפשרת על ידי החוק על מנת לעודד תרומות לארגונים ציבוריים השומרים על מערך רווחה איתן. כדי לסייע לך להבין טוב יותר באילו קריטריונים החזר מס זה מתאפשר, ריכזנו עבורך את כל המידע הרלוונטי בסיקור הבא, אך ראשית כמה נתונים:

  • בכל שנה, תורמים לארגונים שונים בישראל כ-500,000 בתי אב.
  • סכום התרומות הכולל הוא מעל 3 מיליארד ₪ מדי שנה.
  • רק כ-10% מהתורמים פונים אל רשויות המס בבקשה לקבלת החזר מס על התרומה.

מדובר בסכומי עתק אשר תורמים רבים זכאים להם כחוק, אך נותרים בקופת מס הכנסה.

מה משמעות הטבת המס?

כל סכום שייתרם לארגון מוכר, בסכום שהינו גבוה מ-190 ₪, יאפשר לך ליהנות מקיזוז בסכום המס בו חייבה אותך רשות המס עבור הכנסותיך. הקיזוז יהיה בשיעור של עד 35% מהסכום שנתרם על ידך – כך למשל, במידה ותרמת 450 ₪ לארגון מוכר, יקוזזו 157.5 ₪ מחובות מס ההכנסה שלך.

כיצד עומדים בקריטריונים להחזר מס על תרומה?

ישנם שלושה תנאים עיקריים נדרשים על מנת לזכות בהטבת מס זו מכוח סעיף 46 לפקודת מס הכנסה:
1. ראשית, על הארגון לו אנו תורמים להיות מוסד המוכר על ידי רשויות המס כבעל פעילות ציבורית.
2. שנית, על סכום התרומה להיות כאמור 190 ₪ ומעלה.
3. לבסוף, כמובן שנדרש ממך להגיש דו”ח שנתי למס הכנסה.

רבים נרתעים מהגשת הדו”ח ומפחדים להסתבך בבירוקרטיה. עם זאת, כדאי ומשתלם לעשות זאת שכן פעמים רבות עשוי ההחזר להגיע לסכומים גבוהים אשר יאפשרו לך ליהנות מרווחה כלכלית שלא ציפית לה.

אז כיצד מגישים את הבקשה להחזר מס על תרומה?

א. עצמאיים: עבור עצמאיים, התהליך קל בהרבה. כל שעליהם לעשות הוא לכלול את תרומותיהם לארגונים בדו”ח ההוצאות המוכרות שלהם ולצרף קבלות מתאימות על מנת להוכיח את כשרות התרומה. עבור שכירים, נדרש תהליך אחר, אך פשוט לא פחות שיאפשר להם לקבל את הזיכוי עוד לפני תום שנת המס.

ב. שכירים: על השכיר למלא תיאום מס ולצרף אליו את הקבלה שהתקבלה על התרומה בצירוף תלוש שכר של החודש בו נעשתה התרומה. את המסמכים הללו ניתן למסור פשוט לחשב השכר במקום העבודה שלך ולקבל החזר בתלוש הבא. גם במידה והדיווח לא נעשה בתוך שנת המס, אין מה לחשוש. ניתן להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים בדיעבד. כך, מתאפשר גם לשכירים בקלות רבה לקבל החזר נאה על תרומות שביצעו.

קיים מלכ”ר בניהולך? החזר המס פועל גם לטובתך!

סעיף 46 לפקודת מס הכנסה מאפשר לך לעודד תרומות תוך הבטחה להטבות מס המגיעות בגינן. על מנת לוודא כי העמותה שלכם עומדת בדרישות רשויות המס ולהגיש בקשה לקבל הכרה כארגון עליו חל הסעיף, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לטובת ייעוץ משפטי מקיף – לפרטים נוספים בעניין, קראו כאן.