עורך דין ליטיגציה

מחלקת הליטיגציה האזרחית-מסחרית במשרדנו צברה ניסיון רב שנים בייצוג ובהופעה בכל הערכאות השיפוטיות, ובכללן: בוררויות וטריבונלים משפטיים, בתי משפט השלום, בתי המשפט למשפחה, בתי הדין לעבודה, בתי המשפט המחוזיים (לרבות בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים) ובית המשפט העליון, הן בשבתו כבית משפט לערעורים והן בשבתו כבית משפט גבוה לצדק.

מהי ליטיגציה?

ליטיגציה, ובעברית- התדיינות, היא למעשה, כפי שאנו אוהבים להגדירה במשרדנו – אומנות הייצוג!
עורך הדין העוסק בייצוג בבתי המשפט ובערכאות השונות נקרא “ליטיגטור”. תפקידו של המייצג הוא להתדיין ולהביא את האמת של הלקוח בפני השופט כדי שזה יכריע לטובתו. חשוב מאוד לנהל את הדיונים בתבונה רבה ובמיומנות, כיוון שבבית משפט צריך לשכנע את השופט שיושב בתיק ואין לשופט אלא מה שרואות עיניו.

המטרה העיקרית של הליטיגטור היא לייצג את האינטרסים של הלקוח ולהביא למקסימום תוצאות. את זאת עושה עורך הדין המייצג על ידי קבלת החלטות נבונות, תכנון, ניהול יעיל של ההליך המשפטי ויכולות אלתור והתאמה לסיטואציה, וכמובן, היכולת לטעון ולשכנע את השופט בצדקת הלקוח.

בכדי להבין לעומק את עניין מיומנות הייצוג וחשיבותה, ניתן באופן תיאורטי לחלק את מקצוע עריכת הדין לשניים. החלק הראשון הוא החלק בו עורך הדין פועל עבור לקוחותיו שלא במסגרת ערכאות שיפוטיות, למשל פעילות משפטית מול הרשויות השונות, ייעוץ משפטי כללי וכתיבת חוות דעה משפטיות, עריכת חוזים והסכמים וכדומה.

החלק השני הוא ייצוג בערכאות משפטיות.
בעבר, העורך הדין הישראלי היה עוסק בשני החלקים. עם זאת, בשנים האחרונות, לאור המורכבות של תחום הייצוג בבתי משפט, ישנה מגמה להפריד את התחומים תוך יצירת התמחות קונקרטית בתחום זה.

למה צריך עורך דין מומחה בליטיגציה?

מסתמן שתחום הליטיגציה מורכב במיוחד, אשר מצריך כישורים ייחודיים מעורך הדין, שלא כולם נחנו בהם. חלק מהכישורים הם גנטיים, מולדים, וחלקם נרכשים עם הזמן והניסיון. התוצאה בהליך משפטי נתונה בפני המון מרכיבים שונים, כמו למשל, הראיות, העדים, השופט, היכולת של הלקוח למסור עדות בבית משפט וכהנה, אך היכולות וכישורי הליטיגציה של עורך הדין עם ערך מוסף משמעותי, לשמירת האינטרסים ולתוצאות הלקוח. חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין המומחה ספציפית בליטיגציה בהתאם לתיק שלכם. כך, אם מדובר בעניין פלילי, יש להצטייד בעורך דין המומחה בליטיגציה פלילית ואם מדובר בעניין אזרחי, יש לבחור בעורך דין מומחה לליטיגציה אזרחית.

מיהו ליטיגטור מצוין?

ליטיגטור מצוין בידיו הכלים לנתח ולפשט סיטואציות מורכבות, לבנות אסטרטגיה מותאמת אישית לכל מקרה בהתאם לעובדות, הראיות, העדים, החוקים, התקנות והפסיקה לאותו עניין ולפעול בנחישות לניצחון בתיק.

ליטיגטור מצוין מתכנן ומנהל את ההליך המשפטי מספר צעדים לפני הצד השני, חושב יצירתי ועובד בשיטה סדורה ויזומה. ליטיגטור שעובד בשיטת “כיבוי שריפות” או נשרך אחר ההליך, כנראה אינו בדרך הנכונה, להשגת המטרות.

ליטיגטור מצוין הינו בעל כישוריי העברת מסרים ושכנוע על ידי ניסוח וכתיבה משפטית מעולים.
על הליטיגטור להכיר את סדרי הדין הרלוונטיים על בוריים. לעיתים קרובות, תיקים מסתיימים בניצחון או הפסד רק בגלל עניינים טכניים לכאורה ובשל חוסר שליטה בכללי “המשחק”.

טרם נכנסים להליך המתנהל בבית המשפט, על עורך הדין המייצג להתכונן למערכה ולהכירה היטב, בדרך כלל (אך לא תמיד) על פי השלבים הבאים:
פגישה עם הלקוח, הבנה יסודית של הסוגיה (המחלוקת/הסכסוך/הצדדים) והכי חשוב, בדיקה לגבי מה הלקוח רוצה להשיג. במילים אחרות – מה המטרה? לא תמיד מה שנחשב ניצחון בעיניי עורך הדין זהו ההישג אותו הלקוח רצה להשיג. לכן, חשוב ביותר ליצור מפגש רצונות ותיאום ציפיות עם הלקוח.
למרות שלא ניתן לחזות באופן חד משמעי את תוצאת ההליך בערכאה השיפוטית, על עורך הדין להיות בעל כישורים מקצועיים ויושרה כדי להכיר את המסגרת המשפטית הרלוונטית ולהעריך בפני הלקוח את האפשרויות העומדות על הפרק.

לאחר שגובשו המטרות, חשוב לצלול לעומק לשלב התכנון ובניית האסטרטגיה. חשוב להבין אילו כלים נדרשים כדי להשיג את המטרה, ולבחור את האסטרטגיה המתאימה כדי לספק את התוצאה הרצויה. לא תמיד הדרך שנראית מורכבת ומסובכת היא הנכונה. צריך לחשוב באופן יצירתי ומחוץ לקופסא, כדי לאתר את הפתרונות הרצויים.

הליטיגטור המייצג בבית המשפט חייב להיות נעים הליכות ומכבד מחד, אך מצד שני אסרטיבי ותקיף כדי לעמוד על האינטרסים של הלקוח שלו (גם אם זה אומר “לשאוג כשצריך”). היכולת למצוא את האיזון המדויק, בין שמירה על כבוד המקצוע, דעת השופט וביטול טענות הצד שכנגד, היא אומנות בפני עצמה. לא בכדי מכנים את הליטיגטור – אומן.