עורך דין דיני בחירות

פירמת NSM ושות’ בעלת התמחות ייחודית בתחום דיני הבחירות והמפלגות במדינת ישראל.
עו”ד אריאל נסים שימש ומשמש כיועצן המשפטי של מפלגות רשומות במסגרת בחירות ארציות לממשלה וכן כיועץ משפטי לסיעות ומתמודדים בבחירות לרשויות ומועצות מקומיות ואזוריות.

לפירמה ידע וניסיון רב בהקמת מפלגות וסיעות, ניהולן השוטף ומימון מפלגות ובחירות (וערבויות), טיפול בהסכמים קואליציוניים ושיתופי פעולה, ייצוג וליווי בפני מבקר המדינה, ניהול הליכים בפני הממונה על הבחירות וכן ייצוג בערעורי בחירות.

השירות המשפטי כולל התאמת תקציב הבחירות למועמד, ניהול משפטי נכון של קמפיין הבחירות תוך שמירה על טוהר המידות (גם ובעיקר של המתחרים), ליווי הצוות המקצועי במטה הבחירות והכנת יום הבחירות לרבות הדרכת חברי וועדות קלפי ומשקיפים.

כך, בין היתר אודות הכנות מתאימות של חברי וועדות קלפי, הצליחה הפירמה לבטל את הבחירות לרשות המקומית שנערכו בעיר בית שמש בשנת 2012. זאת, לאחר שחברי וועדות הקלפי שעברו הכשרה על ידי משרדנו, איתרו מתחזים שהגיעו להצביע באמצעות תעודות זהות מזויפות ותחפושות. לאחר מאבק משפטי עיקש של משרדנו, בוטלו באופן תקדימי תוצאות הבחירות הן למועצה והן לראש הרשות מה שהוביל לבחירות חוזרות.

לפירמה ניסיון ארוך שנים בליווי מועמדים, סיעות, מפלגות בבחירות ארציות, מועמדים בבחירות בתוך המפלגות, רשימות ומועמדים בבחירות לרשויות המקומיות.
בין לקוחותינו בתחום זה ניתן למנות את מפלגת ‘אחי ישראלי’ בראשות הגב’ דינה בר שלום (בחירות ארציות), הסיעה המשותפת ‘בית שמש חוזרת’ ו-‘הבית היהודי’ והמועמד לראשות העיר בית שמש מר אלי כהן, סיעת ‘צדק ושוויון’ וראש מועצת אבו גוש כיום, מר סלים ג’בר, סיעת ‘המירב למודיעין – בראשות מירב פלג’ ועוד. כמו כן, משרדנו מייצג מתמודדים בבחירות לגופים וארגונים שונים כולל וועדי עובדים, עמותות וכדומה.

כיצד נערכים ברמה המשפטית למערכת בחירות?

בחירות נערכות במדינת ישראל לעיתים קרובות: החל מהבחירות לכנסת, לרשויות ו/או מועצות מקומיות ואזוריות, בחירות בתוך המפלגות (פרימרייס), להסתדרות, לוועדי עובדים, לגופים וולונטריים אחרים וכד’.

הבחירות הן כלי הביטוי המרכזי של הדמוקרטיה שבמסגרתן אמורה להינתן לכל משתתף זכות שוויונית, ככל הניתן, לבחור ולהיבחר. מעקרון יסוד זו נגזרת חשיבות עליונה לשמור על עקרונות של טוהר הבחירות, שוויון, שקיפות וחופש הביטוי בלא הטעיה והשפעה בלתי הוגנת.

ניהול מערכת בחירות, באשר הוא, מורכב ומצריך היכרות מעמיקה הן עם סדרי הדין, החוקים, התקנות, נהלים ותקנונים רלוונטיים והן פרקטיקה מקצועית וניסיון. כל אלה מחייבים את המועמד להיערך בצורה מיטבית, פיננסית ומשפטית כאחד, כדי להימנע משגיאות שעלולות להסב נזק רב ואף להביא לחשיפה של עבירות פליליות ממש.
לאור זאת, מאוד מומלץ להיעזר בשירותים משפטיים מקצועיים, המומחים בתחום ייחודי זה, ועל ידי כך לצלוח את מערכת הבחירות על הצד הטוב ביותר (ובשאיפה גם להיבחר).

השירותים המשפטיים בתחום דיני המפלגות והבחירות:

  • הקמת מפלגה/סיעה בלוחות זמנים מהירים
  • הקמת רשימות ומועמדים בבחירות לרשויות מקומיות (לרבות רשימות משותפות)
  • ייעוץ בתחום מימון בחירות, איתור מקורות מימון וקביעת תקציב מאוזן
  •  ליווי מפלגות, סיעות ומועמדים בהליכי בחירות כלליות, הליכי פריימריז, בחירות מוניציפאליות
  • ליווי מועמדים בבחירות לראשות רשויות מקומיות / מועצות אזוריות
  •  הסכמים קואליציוניים ושיתופי פעולה בין רשימות
  •  ייצוג וליווי בפני מבקר המדינה
  • פיצול והתפלגות מפלגה/סיעה/רשימה
  •  ייצוג בהליכים בפני הממונה על הבחירות
  •  ייצוג בערעור בחירות

נשמח לעמוד לרשותכם