עדכון פנקס חברים

פנקס חברים: פתיחה, ניהול ועדכון פנקס חברים לעמותה / ארגון על פי חוק

אחד מהתנאים ההכרחיים עבור הקמת חברה, או ארגון אחר בישראל, הוא ניהול כדין של פנקס חברים בו יהיו רשומים כל אחד מחברי הוועד, לרבות שמם המלא, כתובתם, מספר הזהות ותאריך תחילת החברות בארגון. משרדנו מלווה ארגונים רבים במגזר השלישי ומסייע בפתיחה, ניהול ועדכון פנקסי החברים שלהם כנדרש על פי חוק.

הקמת עמותה או מלכ”ר בישראל אינה דבר של מה בכך – על ארגונים אלו הפועלים לטובת מטרות ציבוריות במסגרת המגזר השלישי, חלים גורמים מפקחים רבים מטעם המדינה על מנת להבטיח ניהול תקין וכן כי מטרת הפעילות מתקיימת ללא כל מטרת רווח. אי לכך, כדי להקים עמותה או חברה לתועלת הציבור בישראל, נדרשים מקימיה להקמת מוסדות ולניהול קפדני ומתועד היטב שיבטיח את ניהולה החוקי – חובה זו מוסדרת בין היתר מכוח חוק העמותות תש”ם-1980. במקרים רבים, עשויה העמותה להידרש לנהל ולערוך עדכונים בפנקס החברים שלה כאשר לאורך כל תקופת פעילות העמותה, חשוב ביותר כי הפנקס ינוהל על פי חוק וכל עדכון בו ייעשה על פי כל הגבלות הדינים החלים. על מנת להבטיח כי אכן פנקס החברים מנוהל בידיים נאמנות, נדרש מעת לעת סיוע מקצועי בעניין.

מהו פנקס חברים?

פנקס החברים מהווה מסמך רשמי ובו רשומותיה של החברה/עמותה ומציין בין היתר את בעלי המניות של החברה או חברי העמותה. החוק דורש כי כל ארגון מלכ”רי בישראל יחזיק בפנקס חברים ובו כל הפרטים המזהים של הרשומים בו. על העמותה לנהל פנקס בעלי תפקידים ולציין את מועד תחילת הכהונה ואת תוקף פקיעתה.

לכאורה, נשמע ניהול פנקס החברים עניין של מה בכך. יחד עם זאת בארגונים מסוימים, לא בהכרח גדולים, הפוליטיקה משתלבת בניהול הארגון ולפנקס החברים ניתן משקל מכריע בהיותו קובע מי מוסמך לקבל החלטות בקשר למינוי בעלי התפקידים בארגון. החל מרואה החשבון של הארגון, ההנהלה, וועדת הביקורת, היועץ המשפטי ועוד. במקרים כאלה, עשויה העמותה לעמוד בפני אתגרים מורכבים ולהיתקל בעימותים והתנגדויות. כך למשל, עשויים חברים מסוימים להתאגד ולהשתלט על ניהול העמותה עד כדי איון הכוח של חברים אחרים ובמקרים קיצוניים אף להוביל להוצאת המתנגדים מחברותם בעמותה. פעמים רבות עשוי הדבר לגרור אחריו עימותים משפטיים ונושא זה עולה לא אחת בבתי המשפט, לכן חשוב מאוד לעדכן את פנקס החברים בזמן אמת. בכל מקרה, מומלץ מאוד להיעזר בייעוץ משפטי ובדעת מומחים בעת ניהול ורישום פנקס החברים, על מנת לוודא כי הכול נעשה כדין וכדי להימנע מסיבוכים משפטיים עתידיים שעלולים להביא לשינויים משמעותיים ביותר בעמותה ובהנהלתה.

לסיכום הדברים, במהלך הקמת ארגון ובמשך תקופת פעילותו, ההנהלה עשויה להיתקל באתגרים משפטיים רבים אשר רובצים לפתח בנקודות ציון שונות בדרך. כדי להבטיח שהדרך תהיה חלקה ככל הניתן, חשוב שיהיו לצדכם מורי דרך נאמנים, מוכשרים ומנוסים. נשמח לשתף עמכם את הניסיון המקצועי הייחודי שרכשנו בשנות פעילותינו עד היום ולסייע בכל שיידרש – מוזמנים לפנות אלינו בכל עת!